15 лютого - Стрітення Господнє

СТРІТЕННЯ ГОСПОДА НАШОГО ІСУСА ХРИСТА;
Відзначають його в пам`ять про те, як Свята Діва Марія принесла до Єрусалимського храму Ісуса Христа на 40-й день після його народження. Згідно з законом Божим, з часу Визволення євреїв з єгипетського полону, кожне перше немовля чоловічої статі належало Богові, і його треба було приносити до храму на 40-й день після народження. Коли Діва Марія разом з Іосифом принесли Ісуса до храму, їх зустрів там сивий старий Симеон, який чекав зустрічі з Господом вже багато років. Згідно з Євангелієм від Луки, Симеон був праведником, але він все-таки не повірив у можливість народження Спасителя від Діви Марії. І тоді Дух Святий напророчив йому, що він зможе вмерти тільки тоді, коли побачить народженого Господа. Те й здійснилося. Старезний та сивий Симеон міг одержати тепер вічний спокій. Перед смертю старець Симеон сповістив, що те безпомічне Немовля, якого йому пощастило нарешті побачити, вийде «на служіння спасіння людей». Звершивши все згідно з законом Господнім, Іосиф та Пресвята Діва Марія повернулися до Віфлеєма.

СТРІТЕННЯ ВІДЗНАЧАЮТЬ 15 ЛЮТОГО, тому що це 40-й день після 07 грудня — дня народження Ісуса Христа. Встановлене воно у глибоку давнину, але урочисто відзначати його почали з кінця V століття.

* * *
У народному побуті Стрітення або Стрічення здавна сприймається як зустріч зими з весною. Казали, що з цей день зима весну зустрічає, заморозити її хоче, та сама лиходійка від свого хотіння тільки потіє. Селяни спостерігали у цей день багато хліборобських прикмет: ясна і тиха погода в цей день віщує добрий врожай на полях та роїння бджіл; вітер — погана ознака; відлига — чекай пізньої весни. Казали ще й таке: Як на Стрітення півень нап’ється води з калюжі, то жди ще стужі! Або ж: «Як нап’ється півень води, то набереться господар біди!»
У цей день ворожили, виставляючи тарілку з зерном на ніч у двір. Якщо ранком, є роса — врожай, нема роси — погана ознака.
В церквах України у цей день святять воду і свічки. Такі свічки називали раніше «громичними», тому що їх ставили перед образами під час грози, щоб захистити людей і худобу від грому.
Коли приходили з церкви в день Стрітення, запалювали «громичну» свічку — «щоб весняна повінь не пошкодила посіви і щоб мороз дерева не побив». Від «громичної» свічки і саме свято називалося колись, крім Стрітення, ще й Громиця.
Освячену у цей день у церкві воду використовували проти «пристріту», хвороби, що спричинена «поганим» оком. Нею кропили тварин і людей у найвідповідальніші моменти життя.