7 СІЧНЯ - РІЗДВО ХРИСТОВЕ

Велике християнське свято на спомин про народження Ісуса Христа в Віфлеємі. Повна церковна назва його — Різдво по плоті Господа, Бога та Спаса нашого Ісуса Христа. Святу Різдва передує сорокаденний Різдвяний (або Пилипів) піст, який триває до появи на небі першої вечірньої зорі. Але з появою зірки піст не закінчується, і кутя в цей вечір пісна. Святкування Різдва встановлене церквою ще з IV століття. Підставою для встановлення дати Різдва Христового є відрахування рівно дев`яти місяців від дати Благовіщення.
Як розповідає Біблія, про таємницю втілення Сина Божого на землі, крім Діви Марії, яку сповістив архангел Гавриїл, знали, за одкровенням Духа Святого, усього дві людини: це батьки Іоанна Предтечі (Хрестителя) Захарія та Єлисавета. Треба було сповістити про це і третього праведника: обрученого чоловіка Пресвятої Діви Марії — Іосифа. Ангел явився йому уві сні і сказав: Іосифе, сине Давидів, не бійся прийняти Марію, дружину свою, бо зачате в ній — то від Духа Святого. І вона вродить Сина, ти ж даси Йому ймення Ісус, бо спасе Він людей Своїх від їхніх гріхів» (Мф., 1:20,21).
В цей час була оголошена постанова римського імператора Августа про загальний перепис населення. Кожному треба було вписатися в тому місті, де він народився. Тому Іосиф з Марією, належачи до роду Давидового, пішли з Галілеї, з міста Назарета, в Іудею, місто Давидове Віфлеєм. У цьому маленькому місті, в зв`язку з переписом, народу було дуже багато, і коли підійшов час Марії родити, вона сховалася у печері, куди заганяли худобу, й там народила сина. Вона сама сповила його та поклала у ясла.
Була ніч. Пастухи стерегли стадо у полі, і раптом перед ними з`явився ангел, і божественне світло осяяло все навколо. Але ангел сказав їм: «Не лякайтеся, бо я ось благовіщу вам радість велику, що станеться людям усім. Бо сьогодні в Давидовім місті народився для вас Спаситель, Який є Христос Господь. А ось вам ознака: Дитину сповиту ви знайдете, що в яслах лежатиме». Коли ангел зник, пастухи пішли до того місця, яке він їм вказав, знайшли Богородицю Марію, Іосифа та Немовля, що лежало в яслах. Вони розповіли всім те, що почули від ангела. Євангеліє від Матфея додає, що поклонитися народженому Ісусові прийшли три мудреці, яких привела Спасова зоря. Побачивши Немовля та Марію, мудреці поклонилися йому і принесли свої дари: золото, ладан та миро.

Різдво — одне з найголовніших свят у році. Кажуть, що на Різдво і сонце грає. Помітили, якщо іній на деревах у перші три дні Різдва — це до врожаю хліба; якщо сніги глибокі — будуть гарні трави та хліб; якщо в цей день тепло — весна буде холодною, вночі багато зірок — багато ягід буде.

КОЛЯДУВАННЯ. Колядують в Україні в різних місцях не в один і той же день. В одних місцевостях діти колядують вже на Святий Вечір, в інших — в перший день Різдва Христового, в деяких — ранком другого дня свят.
Колядують звичайно діти, дорослі парубки та дівчата. У різних колядників — свої звичаї. Діти збиралися ватагами в залежності від віку. Малі хлоп`ята співали під вікнами сусідів.

Старші діти, яким вже виповнилося років по дванадцять, обходили майже все село. Вони підходили до хати, ставали під вікнами та гукали всі разом, щоб господарі благословили їх колядування. Коли дозвіл одержували, починали співати колядку, призначену особисто господарю або господині, довідавшись заздалегідь, як кого звуть.

Коли діти кінчали співати, господарі виносили їм дещо з солодощів або ж по копійці.
Не обминали діти і вдовиної хати, хоча знали, що тут їм ніхто нічого не винесе, але пам`ятали слова: «Гріх обминати бідного!»
Колядувати ходять окремо дорослі хлопці, окремо — дівчата. Хлопці ходять із «звіздою» та дзвоником. «Звізда» прикрашається кольоровим папером, стрічками, у середині «звізди» — образок «Народження Христа» та свічка. Ватага колядників складається з п`ятьох осіб: берези, звіздоноші, дзвонаря, міхоноші та запасного хлопця, який має допомагати міхоноші. Такі колядники колядують звичайно у хаті перед образами і співають.
За  побажання хлопців, добре наділяли, запрошували до столу як дорогих гостей, але вони довго не затримувалися, вклонялися всім, хто був у господі, і поспішали до іншої хати.
Дівчата ходять колядувати ввечері, тому вони мають при собі ліхтар у формі місяця або зірки. Ліхтар прив`язують до великого ціпка та тримають високо над головою, щоб здалеку було видно дівочу ватагу. Дівчата звичайно в хату не заходять, а співають на дворі під вікнами.
Дівчат наділяли звичайно цукерками, горіхами, різними солодощами та грошима.

Зміст колядок, які співали в різних місцевостях України, був найрізноманітнішим. Співали колядки з релігійним змістом, у яких переказувалися апокрифічні історії про життя, страждання, смерть та воскресіння Ісуса Христа, про Матір Божу, якій теж довелося знести багато страждань. Поширеними також були колядки за хліборобськими, мисливськими, військовими, казково-фантастичними, весільними, біблійно-релігійними мотивами.