Як треба поводитися у храмі?

Входь у храм з духовною радістю. Пам’ятай, то Сам Спаситель обіцяв тебе втішити в скорботі: «Прийдіть до Мене, всі, знеможені і обтяжені, і Я заспокою Вас» (Мф. 11, 28). Завжди входь сюди зі смиренням і лагідністю, щоб з храму вийти виправданим, як вийшов покірливий Євангельський митар.
Коли входиш до храму і бачиш святі Ікони, думай про те, що Сам Господь і всі Святі дивляться на тебе; будь в цей час особливо благоговійним і май страх Божий. Ввійшовши до святого Храму, зроби у звичайні дні - три земних, у святкові - три поясних поклони, молячись: «Боже, очисти мене грішного і помилуй мене», «Боже, будь милостивий до мене, грішного», «Пресвята Богородице, спаси мене, грішного», а також: «Всі святі, моліть Бога за мене, грішного».
Добре, якщо у храмі е місце, де ти звик постійно стояти. Проходь до нього тихо і скромно, а йдучи навпроти Царських Воріт, зупинися і благоговійно, поклади на себе хресне знамення, та поклонись. В храмі мовчазним поклоном привітайся із знайомими, але ніколи, навіть з дуже близькими, не вітайся за руку і ні про що не запитуй. Не цікався і не дивись навколо себе, а молись з щирим почуттям, вникаючи в порядок і зміст служби.
У храмі треба молитися стоячи і лише у випадку слабості або – сильної втоми дозволяється сісти і відпочити. Однак, під час читання Євангелія, шестипсалмія, Акафісту і в особливо важливих місцях Літургії (про які можна дізнатися у священика) потрібно конче стояти.
Коли священнослужитель здійснює кадіння храму, потрібно відступитися, щоб не заважити йому і при кадінні людей схилити голову. Хреститись в цей час не треба. Схиляти голову слід і тоді, коли відкривають або закривають Царські Ворота, коли священик благословляє рукою.
Коли ж священик благословляв Євангелієм, Хрестом або Чашею, треба ще и покласти на себе хресне знамення. На літургії, під час освячення Святих Дарів (коли співається молитва «Тобі співаємо, Тебе благословимо, Тобі дякуємо, Господи, і молимось Тобі, Боже наш») конче потрібно, якщо в храмі не дуже людно, зробити земний поклін.
В святкові та недільні дні, а також після причастя земних поклонів не звершують; вони замінюються поясними поклонами. В храмі молися як учасник Богослужіння, а не як бездіяльний споглядач, щоб молитви і співи церковні торкалися твого серця; уважно слідкуй за службою, щоб молитися саме про те, за що молиться вся Церква. Клади на себе хресне знамення побожно, з вірою у велику силу його, для освячення свого розуму, своїх внутрішніх почуттів та сил тілесних, клади правильно і не поспішаючи, бо інакше буде не зображення хреста, а звичайне махання рукою, чому, тільки біси радіють.
Хреститись треба за кожним-зверненням (проханням) до Господа, а також: перед цілуванням святині (Ікон. хреста та ін.), ставлячи з молитвою запалену свічку, при вході до храму або виході з нього.
Не суди невільних помилок служачих або присутніх у храмі - корисніше вникати у власні недоліки, усердно просити Господа за прощення своїх гріхів. Буває, що хтось заважає зосереджено молитися. Не дратуйся і нікого не осмикуй, а краще не звертай увагу або відійди на інше місце.
До Святого Причастя підходь смиренно і побожно склавши руки навхрест на грудях (права рука зверху); голосно сказавши своє християнське ім'я (у повній формі), з вірою і любов'ю причастись Тіла і Крові Господніх; не хрестячись, поцілуй обережно Чашу, щоб випадково не перекинути її, і чинно відійди на своє місце, прийми запивку та просфору, але не виходь з храму до закінчення Богослужіння, щоб поцілувати Хреста і вислухати подячні молитви Господу Богу після причастя.
Віруючі повинні входити до храму скромно одягнуті, жінки з покритою головою; не можна жінкам приходити в штанах, в коротких платтях і спідницях. а чоловікам у шортах. Неприпустимо приходити у храм, а особливо причащатися Св. Таїн і цілувати святині з нафарбованими губами, це великий гріх для жінки.
Головне правило поведінки у храмі - це взаємна любов прихожан і повага до святині. Якщо ми будемо входити до храму Божого з благоговінням, якщо, стоячи в церкві, будемо духом стояти на небі в присутності Бога і всіх святих його, то Господь, без сумніву, виконає наші прохання.